ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

7 WRZEŚNIA 2012 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 14 I CMENTARZU KOMUNALNYM PRZY UL. KCYŃSKIEJ 51 ODBYŁA SIĘ UROCZYSTOŚĆ UPAMIĘTNIENIA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Piszę do Ciebie mamo,

Bo wiem, że klęcząc prosisz Boga

O syna i o zmiłowanie

Bo wielka w sercu Twoim trwoga

Nie płacz mateczko, nie płacz proszę

Czas jest lekarstwem, co leczy rany

A za dni kilka przyjdzie pismo

Że „wyrok został wykonany..."

 

Uczniowie Zespołu Szkół nr 14 uczestniczyli w żywej lekcji historii...

Żołnierze "wyklęci"
8 maja 1945 roku - to dzień podpisania kapitulacji Niemiec.  Większość mieszkańców Europy świętuje zwycięstwo. W Polsce od lipca 1944 roku władze przejmują komuniści. W kolejnych miesiącach ziemie polskie opuszczają wojska hitlerowskie, jednak na ich miejsce wkraczają wojska radzieckie.
Żołnierze polskiego podziemia (m. in. z AK, NSZ) zostają aresztowani, wysyłani na Syberię czy skazywani na karę śmierci. Jednak wielu z nich postanawia kontynuować walkę przeciw władzom PRL i ZSRR (m. in. poprzez likwidacje żołnierzy radzieckich i polskich komunistów). W latach 1945-56, według różnych danych, zginęło w walce lub poniosło śmierć w więzieniach i obozach przynajmniej 30 tysięcy żołnierzy wyklętych. Przez wiele lat PRL-u żołnierzy walczących o wolną Polskę przedstawiano jako "zaplute karły reakcji", "członków band faszystowskich" współpracujących z wrogami Polski.