ZESPÓŁ ZAWSZE WYGRYWA
Miło nam przekazać, iż w gronie zakwalifikowanych projektów w ramach Bydgoskich Grantów Oświatowych znalazł się również nasz „Zespół zawsze wygrywa” – międzyszkolne interaktywne warsztaty z zakresu pracy zespołowej dla uczniów klas czwartych mających na celu rozwijanie kompetencji miękkich jako wysoko ocenianych przez pracodawców” autorstwa A. Szauer i B. Szurpita.
„(...)Dofinansowanie uzyskały projekty prezentujące szczególne walory merytoryczne, społeczne i organizacyjne, wykraczające zasięgiem oddziaływania poza poziom placówki, rozwijające zainteresowania i twórczość własną dzieci i młodzieży, które opierają się na merytorycznej i organizacyjnej współpracy z partnerami zewnętrznymi, tj. innymi placówkami oświatowymi, instytucjami, obejmujące różnorodne formy aktywności i metody pracy, zakładające czynne i bezpośrednie uczestnictwo adresatów projektu (...)” - czytamy na oficjalnej stronie www.bydgoszcz.pl
Współorganizatorami projektu wraz ze Szkołą Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 w Bydgoszczy jest Rada Rodziców Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 w Bydgoszczy oraz Szkoła Podstawowa nr 56 im. A. Fiedlera z Oddziałami Integracyjnym w Bydgoszczy. Działaniom w ramach grantu patronuje Rada Osiedla Górzyskowa w Bydgoszczy.
Grant „Zespół zawsze wygrywa” – międzyszkolne interaktywne warsztaty z zakresu pracy zespołowej dla uczniów klas czwartych mających na celu rozwijanie kompetencji miękkich jako wysoko ocenianych przez pracodawców” - to nowatorskie przedsięwzięcie łączące w sobie cechy rywalizacji międzyklasowej oraz interaktywnych warsztatów.
Oferta jest skierowana do uczniów klas czwartych, w tym uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Na tym etapie edukacyjnym szczególnie ważne jest wspieranie uczniów w rozwoju ich kompetencji poznawczych oraz społecznych.
We współczesnym świecie nie jest już możliwa edukacja bez wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). Praca w wirtualnych zespołach staje się coraz bardziej powszechna zarówno w środowisku edukacyjnym, jak i zawodowym. Nasz projekt przygotowany jest tak, że może być prowadzona zdalnie lub stacjonarnie w zależności od potrzeb i okoliczności.
Z powyższych powodów w naszym projekcie kładziemy nacisk na rozwijanie przez uczniów kompetencji społecznych oraz korzystania z TIK.
Realizujemy je poprzez warsztaty interaktywne na platformie Teams lub stacjonarnie w zależności od bieżącej sytuacji, zadania (kody QR, Mentimeter, Learning Apps, ) oraz gry, w tym planszowe do wykonania zespołowo. Bloki tematyczne zajęć będą dotyczyły: budowania zespołów, komunikacji w zespole, rozwiązywaniu konfliktów. Zmagania uczniów, zadania, a przede wszystkim efekty prac poszczególnych zespołów będą dokumentowane we - wspólnej dla uczestników projektu - interaktywnej przestrzeni w aplikacji Padlet.
W projekcie uczestniczą uczniowie klas 4a i 4d ze SP nr 12 w Bydgoszczy oraz 4a ze SP nr 56 w Bydgoszczy pod opieką wychowawców.
Autorzy: Agata Szauer, Barbara Szurpita