UROCZYSTOŚĆ UPAMIĘTNIAJĄCA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

27 września 2012 r. na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Kcyńskiej oraz w Zespole Szkół nr 14 w Bydgoszczy odbyła się niezwykła uroczystość. Niezwykła, gdyż upamiętniała Żołnierzy Wyklętych, czyli tych, którzy stawiali opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR. Zostali na nią zaproszeni przedstawiciele rodzin Żołnierzy Wyklętych, władze miejskie i wojewódzkie, historycy z Instytutu Pamięci Narodowej oraz uczniowie i nauczyciele ZS nr 14.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11:00 w gmachu szkoły. Młodzież zaprezentowała montaż muzyczno-słowny poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Głos zabrała również pani Alicja Paczoska-Hauke z IPN Delegatury w Bydgoszczy i wygłosiła prelekcję na temat ofiar reżimu komunistycznego. Opowiadała o żołnierzach AK, którzy zostali straceni w więzieniu na Wałach Jagiellońskich i pochowani na Cmentarzu Komunalnym sąsiadującym z pobliską szkołą. Wystąpienie uczniów wywołało wzruszenie i gromkie brawa. Następnie zaproszenie goście, poczty sztandarowe, przedstawiciele rodzin, uczniowie uroczyście przemaszerowali na cmentarz. Tam na fragmencie muru nekropolii została  odsłonięta wykonana z czarnego marmuru tablica ku czci Żołnierzy Wyklętych, a także 47 mniejszych tabliczek imiennych, poświęconych poszczególnym członkom zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy padli ofiarą komunistycznego reżimu w powojennej Polsce. Na cmentarzu głos zabrali przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz rodzin Żołnierzy Wyklętych. Złożono wieńce, zapalono znicze. Tam również został wręczony Akt Patronatu Zespołowi Szkół nr 14. Uczniowie z naszej placówki będą sprawowali opiekę nad miejscem pamięci narodowej.