Ogólnopolski Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek
Od 8 do 12 maja obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek. Wiele się działo: od konkursu recytatorskiego, po przez zajęcia rozwijające kreatywność, po zakup nowych lektur.Biblioteka Narodowa opublikowała raport „Stan czytelnictwa książek w 2022 roku”. Okazuje się, że dzieci i młodzież chętnie sięgają po lekturę – w ubiegłym roku zrobiło to 72% badanych nastolatków. Jakie gatunki wybierali najczęściej?
Czytanie w dobie internetu
Nie słabną głosy o kiepskim stanie czytelnictwa w Polsce. Biblioteka Narodowa w raporcie „Stan czytelnictwa książek w 2022 roku” wskazuje, że oprócz czytania książek istnieją także inne praktyki lekturowe – m.in.: czytanie tekstów w internecie na użytek kształcenia lub pracy czy dla rozrywki. Także granie w gry czy oglądanie filmów i seriali nie odbywa się bez udziału lektury – odbiorcy często wybierają wersję w języku oryginalnym z polskimi napisami. Autorzy raportu podkreślają: „To, że się nie czyta książek, nie oznacza, że nie czyta się żadnych tekstów, choć takie przypadki też istnieją”. Czy jednak jest się czym martwić?
Jak wynika z badań Biblioteki Narodowej, aż 72% uczniów w 2022 roku sięgnęło po książkę. To aż o 12% więcej niż w ubiegłym roku. Wynik jest imponujący. Nastolatkowie często sięgają po lekturę. Jak mówi Tomasz Makowski z Biblioteki Narodowej – […] 18 procent z nich czyta intensywnie, czyli więcej niż siedem książek rocznie.
Co czytaliśmy w 2022 r.?
Najpopularniejsze gatunki wśród czytelników to:
- literatura kryminalna, sensacyjna, thriller – 32%,
- literatura obyczajowa – 22%,
- non-fiction – biografie, autobiografie, wspomnienia – 17%,
- literatura piękna wysokoartystyczna, poezja, dramat – 14%,
- poradniki – 12%.
Nastolatkowie najczęściej kupują książki, rzadziej wypożyczają (ok. 20%). Ogólnopolski Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek może być wspaniałą okazją do tego, aby zachęcić uczniów do odwiedzenia biblioteki. Można na przykład zorganizować konkurs na największą liczbę przeczytanych książek lub na najlepszą recenzję. W szkole ponadpodstawowej ciekawym pomysłem będzie też stworzenie klubu książki Jak powiedział Umberto Eco: „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”. Życzymy Państwu zatem długiej i przyjemnej lektury! Pod tym hasłem w naszej szkole realizowana innowacja pedagogiczna.
Pragnę Podziękować Radzie Rodziców za wsparcie szkolnej biblioteki za środki finansowe umożliwiające zakup wciąż brakujących egzemplarzy zwłaszcza nowych lektur szkolnych. Dziękuję również jednej z mam za zakup lektur i innych książek poszerzających zasoby biblioteczne. Każda pomoc z Państwa strony jest mile widziana, mogą być również używane zbędne lektury lub inne książki, można pozostawić je też na regale przy wejściu do szkoły.
Arkadiusz Kozikowski