Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego

Opublikowano: 2021-04-11 15:55, Numer artykułu: 39022 , Autor: A.Prokopowicz

(Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.)

Sejm uchwalił nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Nowela wprowadza m.in. zasadę pierwszeństwa pieszych także przy wchodzeniu na pasy. Ale na tym nie koniec zmian. Za przyjęciem nowelizacji Prawa o ruchu drogowym głosowało 423 posłów, 22 było przeciw, zaś czterech wstrzymało się od głosu.
 
Nadeszła wiosna, wraz z nią wzrasta zainteresowanie aktywną formy wypoczynku. Pragnę zwrócić uwagę szanowni rodzice, iż wkrótce pojawi się  nowelizacja Kodeksu Drogowego uwzględniająca korzystanie z współczesnych i cieszącyh się coraz większym zainteresowaniem hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Jeśli sytuacja związana z Covidem  umożliwi przeprowadzenie egzaminu na kartę rowerową to odbędzie się on w maju, o czym będzie szczegółowa informacja 3 tygodnie przed na stronie szkoły. 

świetle obowiązujących przepisów osoby pomiędzy 10 a 18 rokiem życia kierujące rowerem, powinny posiadać kartę rowerową. Należy więc podkreślić w tym miejscu, że ignorowanie tego obowiązku, może wiązać się z wieloma dotkliwymi konsekwencjami, ponieważ jeśli dojdzie do wypadku komunikacyjnego przy udziale rowerzysty, który nie posiada wymaganych ustawą uprawnień, ubezpieczyciel najczęściej odmówi w takiej sytuacji wypłaty odszkodowania z tytułu ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków, które posiadają wszystkie osoby realizujące obowiązek szkolny.

Warto też wspomnieć, że zgodnie z kodeksem wykroczeń, prowadzenie pojazdu na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, przez osobę nie posiadającą ku temu uprawień, zagrożone jest karą grzywny do 250 złotych albo karą nagany. Warto też pamiętać, że osoba znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka i prowadząca pojazd inny niż mechaniczny (rower) podlega karze aresztu bądź grzywny nie niżej niż 50 zł. W związku z wyżej określonym czynem, sąd może orzec też zakaz prowadzenia danego rodzaju pojazdów. Podobnie jest w sytuacji prowadzenia roweru w stanie po użyciu alkoholu, które to ustawodawca także sankcjonuje karą aresztu do 14 dni lub grzywny.

W tym miejscu należy podkreślić, że powyższe stanowią czyny karalne. Za ich popełnienie nieletni po ukończeniu 13 lat, ale przed skończeniem 17 lat karani są na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach nieletnich. Uprawniają one sąd rodzinny miedzy innymi do udzielenia upomnienia, ustanowienia nadzoru kuratora, orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, czy też umieszczenia w młodzieżowym ośrodku wychowawczym.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 czerwca 2021 roku.