Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego
(Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.)
świetle obowiązujących przepisów osoby pomiędzy 10 a 18 rokiem życia kierujące rowerem, powinny posiadać kartę rowerową. Należy więc podkreślić w tym miejscu, że ignorowanie tego obowiązku, może wiązać się z wieloma dotkliwymi konsekwencjami, ponieważ jeśli dojdzie do wypadku komunikacyjnego przy udziale rowerzysty, który nie posiada wymaganych ustawą uprawnień, ubezpieczyciel najczęściej odmówi w takiej sytuacji wypłaty odszkodowania z tytułu ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków, które posiadają wszystkie osoby realizujące obowiązek szkolny.
Warto też wspomnieć, że zgodnie z kodeksem wykroczeń, prowadzenie pojazdu na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, przez osobę nie posiadającą ku temu uprawień, zagrożone jest karą grzywny do 250 złotych albo karą nagany. Warto też pamiętać, że osoba znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka i prowadząca pojazd inny niż mechaniczny (rower) podlega karze aresztu bądź grzywny nie niżej niż 50 zł. W związku z wyżej określonym czynem, sąd może orzec też zakaz prowadzenia danego rodzaju pojazdów. Podobnie jest w sytuacji prowadzenia roweru w stanie po użyciu alkoholu, które to ustawodawca także sankcjonuje karą aresztu do 14 dni lub grzywny.
W tym miejscu należy podkreślić, że powyższe stanowią czyny karalne. Za ich popełnienie nieletni po ukończeniu 13 lat, ale przed skończeniem 17 lat karani są na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach nieletnich. Uprawniają one sąd rodzinny miedzy innymi do udzielenia upomnienia, ustanowienia nadzoru kuratora, orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, czy też umieszczenia w młodzieżowym ośrodku wychowawczym.