KOMUNIKACJA

Od niepamiętnych czasów próbujemy się ze sobą komunikować na różne sposoby: gestem, mimiką słowem, obrazem itp. Z rożnym skutkiem. Cały czas uczymy się, aby rozmowa, wymiana myśli i poglądów podczas współpracy w zespole była jak najbardziej efektywna dla nas, oddawała to co chcemy uzyskać i przekazać.

W ramach międzyszkolnego projektu „Zespół zawsze wygrywa” klasy czwarte poszukiwały i uczyły się co sprzyja jak najlepszej komunikacji i współpracy podczas realizacji zadania "Pustynia Sonora". Jak najlepiej przekazać dlaczego podjęło się tą właśnie decyzję, czy też wspólnie debatując wybrać najlepszą zdaniem zespołu opcję, strategię działania czy przekonać innych do własnego zdania, pomysłu.

Podczas zajęć z klasami prowadzący dla lepszej wizualizacji wyborów klas nt. "Komunikacja – co nam sprzyja i pomaga" wykorzystano aplikację Mentimeter. Uczniowie wskazywali, iż w KOMUNIKACJI w pracy zespołowej ważne było dla nich m. in.:
- uważne słuchanie
- zaangażowanie wszystkich
- szacunek dla rozmówcy w przypadku innego zdania
-akceptacja rożnego tempa pracy
- podejmowanie również trudnych decyzji
- argumenty na temat,
- że przyjaźń pomaga w rozmowie
- zgodność
- dobre pomysły
- słuchanie innej osoby
- zrozumienie
- łatwiej gdy mniej osób
Uczestnicy zajęć zapoznali się również ze sposobem tworzenia, zastosowania w życiu codziennym i odczytywania za pomocą dedykowanej aplikacji QR-kodów. Z tą umiejętnością związane było również kolejne zadanie w grywalizacji dla klas polegające na odszukaniu i odczytaniu zakodowanych haseł.

Agata Szauer i Barbara Szurpita

Pliki do pobrania: