JAK POPRAWIĆ PRACĘ MÓZGU?

Opublikowano: 2020-03-19 12:34, Numer artykułu: 22439 , Autor: A.Prokopowicz

Odpowiedź jest prosta. Trzeba o niego dbać, podobnie jak dbamy o zęby. Codzienny wysiłek i zachowanie higieny mózgu to konieczność. Ćwicz koncentrację i pamięć. Nie zapominaj o relaksie . Systematyczny trening pozwoli utrzymać twój mózg w znakomitej kondycji.

Po pierwsze – koncentracja.

W zapamiętywaniu ważnych informacji najbardziej przeszkadza nam rozpraszanie uwagi. Dzieje się tak, gdy wiele rzeczy usiłujemy robić jednocześnie. Zapamiętywanie to proces, który wymaga spokoju. Staraj się maksymalnie skoncentrować na wykonywanej pracy. Ustal krótkie przerwy. Kiedy np.  czytasz , nie spoglądaj co chwilę na komórkę. Takie zachowanie osłabia umiejętność skupiania uwagi.

W poniższym ciągu liter znajdź ukryte wyrazy, np. NKDYNIAMKJGTR

 

TGNMLEKONFGJAJABŁKONJIGYWIATRACZEKMKOLOPOYKLODYNNBUHDRZEWOMKIJHUWIOSNANMSSLKBRAWOKJGYTŚWIETNIEKJUCIMNJAHGDPOSZŁO

Po drugie – relaks

Relaks, spokój, odpoczynek. Zdecydowanie tego potrzebuje nasz mózg, aby zapamiętywać informacje i odtwarzać kiedy są nam potrzebne, szczególnie w sytuacjach zdenerwowania. Każdy nas ma inny sposób na wyciszenie się. Mindfulness, regularny odpoczynek, przypominanie sobie sytuacji , w których czuliśmy się przyjemnie / np. spacer po lesie, śpiew ptaków/ . To sposoby na wyciszenie i szybkie przywołanie jakiejś informacji.

Po trzecie – motywacja

 

To co sprawia nam przyjemność jest zdecydowanie szybciej zapamiętywane. Postarajcie się skojarzyć tekst z czymś przyjemnym, poszukać motywacji do jego przyswojenia.

 

Po czwarte – wykorzystaj sprytne strategie np. mnemotechniki / skojarzenia, lokowanie, historie/

 

.

  • Historie. Jeśli mamy do zapamiętania listę zadań na dany dzień, najlepiej powiązać je w określony, choć niekoniecznie logiczny ciąg myślowy. Powiedzmy, że jutro chcemy: przed pracą kupić kwiaty dla koleżanki, która ma imieniny, przygotować raport, po południu zadzwonić do matki, odebrać rzeczy z pralni i kupić sos pomidorowy na kolację. Nasza historyjka może wyglądać tak: wchodzimy do biura z naręczem kwiatów i wręczamy je koleżance. Ta z wrażenia upuszcza kartki trzymanego w ręku raportu. Otwierają się drzwi i wchodzi matka z torbą prania. Próbując jej pomóc, niechcący wylewamy na ubrania sos pomidorowy. Im bardziej absurdalna, przesadzona, komiczna lub nawet straszna będzie wymyślona opowieść, tym lepiej ją zapamiętamy. Ważne jest, by zaangażować w nią możliwie wiele zmysłów. Niech kwiaty pachną oszałamiająco, sos będzie krwistoczerwony, a pranie mięciutkie. Poczujmy też emocje: radość z obdarowania koleżanki, zaskoczenie wizytą matki, złość na własne gapiostwo.

 

W dzisiejszym poście wykorzystałam fragmenty artykułu „Treningmózgu, czyli ćwiczenia na dobrą pamięć „Barbary Waliszewskiej”

 

Zadania do obrazków. Wszystkie ćwiczenia wykonujemy tylko oczami.  Wyszukaj pary liczb, których suma wynosi 10. Przejdź labirynt. Miłej zabawy!