Drzewo Franciszka
4 października to Dzień Św. Franciszka - patrona chrześcijańskiej ekologii, który szczególną troską otoczył Boże stworzenie, natomiast 10 października to Dzień Drzewa. Co łączy te dwie daty?
Nasza szkoła wzięła udział w konkursie „Drzewo Franciszka” organizowanym przez Fundację Zakłady Kórnickie. Jest on częścią większego programu, który ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej polskiej młodzieży w oparciu o idee zapisane w Encyklice „Laudato Si’” (mówiącej o ochronie środowiska) i zaktywizowanie młodych ludzi do prowadzenia działań na rzecz środowiska w swoich gminach, parafiach i najbliższym otoczeniu.
Celem konkursu Drzewo Franciszka 2020-2021 było podjęcie przez zespoły młodzieżowe szkolnych inicjatyw na rzecz środowiska. Nasz projekt wpisał się w obszar „przeciwdziałanie szkodliwym emisjom do atmosfery. Na czym polega nasz projekt?
Przez gaszenie światła zmniejszamy emisję dwutlenku węgla, a przez sadzenie drzewek eliminujemy ten dwutlenek z powietrza (CO2 jest gazem cieplarnianym i zatrzymuje promieniowanie UV, co daje efekt jakby szklarni). W ten sposób walczymy z globalnym ociepleniem. Zapraszamy do obejrzenia filmiku z realizacji tego przedsięwzięcia!
Nasze działania bardzo nawiązują do słów encykliki „Laudato Si’”: „Bardzo szlachetne jest podjęcie obowiązku troski o środowisko poprzez małe codzienne działania. Wspaniałe jest i to, że edukacja potrafi je zmotywować i ukształtować pewien styl życia. Wychowanie do odpowiedzialności za środowisko naturalne może zachęcać do różnych zachowań, które mają bezpośredni i znaczący wpływ na troskę o środowisko, takich jak (…) sadzenie drzew, wyłączanie niepotrzebnego światła itp. Wszystko to jest częścią szczodrej i godnej kreatywności ukazującej to, co najlepsze w człowieku” (pkt. 211).
Dziękujemy uczniom za zaangażowanie. W projekt mogło włączyć się tylko 10 uczniów z klas 4-8. O ekologię zatroszczyli się:
Zofia Banasiak
Anastazja Budnik
Juliusz Erdmański
Jakub Dębiński
Julia Kacprzak
Hanna Konarzewska
Klementyna Pajor
Natasza Silarska
Hanna Sowińska
Emilia Szymańska
Nad całością czuwały:
Monika Dymarkowska-Baron
Dorota Kiedrowska