Czy mózg płata nam figle ?

To, jak widzimy świat, opiera się na domysłach, które powstają w naszej głowie. Mózg bez udziału świadomości interpretuje dane, które otrzymuje. Dzięki temu działa szybciej. Ale czasem wpuszcza nas w maliny.

Christopher Chabris i Daniel Simons zaprezentowali studentom film, na którym dwa trzyosobowe zespoły (jeden w białych, drugi w czarnych koszulkach) podają sobie dwie piłki do koszykówki. Studenci mieli policzyć, ile razy gracze w białych strojach wymienią między sobą piłkę. Będziecie zaskoczeni ! Połowa oglądających  nie zauważyła, że na filmie pojawia się człowiek w kostiumie goryla, który wchodzi na środek sceny, bije się w klatkę i schodzi. To przykład efektu skupienia. Nie widzimy goryla, ponieważ koncentrujemy się na tym co nam zasugerowano , na białych koszulkach. Chabris i Simons za swój eksperyment otrzymali Nagrodę Nobla. Wykonaj to doświadczenie na znajomych. Ten film „The Invisible Gorilla” można znaleźć w sieci.

Zatem widzimy nie to, na co kierują się nasze oczy, ale to, co przetworzy nasz mózg. Prosty dowód: spójrz przed siebie. Czy widzisz czubek swojego nosa? Nie. A teraz zamknij jedno oko. Widać nos! Oczy cały czas go widzą, tylko mózg wymazuje ten obraz jako zbędny.

Wpływać można nie tylko na to, co widzimy czy myślimy, ale też na to, co pamiętamy. Elizabeth Loftus pokazywała osobom, które kiedyś odwiedziły Disneyland, reklamę tego parku rozrywki z Królikiem Bugsem. Po pewnym czasie osoby te opowiadały jej o swym pobycie w Disneylandzie. Co trzecia osoba wspominała, jak witała się z Królikiem Bugsem i ściskała mu dłoń. Tyle że Bugs to nie jest postać z kreskówek Disneya, tylko Warner Bros, więc nie mogło go być w tym parku. Te wspomnienia zostały zatem ludziom wmówione.?

Pułapek, jakie zastawia na nas nasz własny mózg, wiele . Możesz przekonać się rozwiązując poniższy test .

(na podstawie artykułu „Pułapki umysłu, czyli jak mózg płata nam figle„Marka Krześniaka)

 

https://kobieta.onet.pl/zdrowie/psychologia/zludzenia-optyczne-co-tu-widzisz-quiz/k7sp4rp