BUDOWANIE ZESPOŁU

Jak zbudować dobry zespół? - zastanawiają się nad tym wychowawcy klas, trenerzy sportowi oraz szefowie w różnych miejscach pracy.

My również szukaliśmy odpowiedzi na to pytanie podczas przeprowadzonych godzin wychowawczych w klasach czwartych objętym projektem "Zespół zawsze wygrywa (...)".

Aby sprawdzać teorię w praktyce, podjęliśmy znane na całym świecie wyzwanie Marshmallow Challenge. Podzieleni na zespoły uczniowie musieli zbudować jak najwyższą wieżę, mając do dyspozycji 20 nitek surowego makaronu spaghetti, 1m sznurka, 1m taśmy malarskiej oraz nożyczki. Na szczycie wieży musieli umocować piankę, która utrzyma się tam co najmniej 60 sekund. To było dla nich cenne doświadczenie, dzięki któremu nauczyli się, że dzięki planowaniu, wspólnemu celowi oraz podziale zadań można wykonać każde, nawet pierwotnie wyglądające na niemożliwe do zrealizowania zadanie. Efekty pracy (WSPÓŁPRACY!) zespołów widać doskonale na zdjęciach.

Podczas zajęć uczniowie i wychowawcy zobaczyli również jak można wykorzystywać aplikację Mentimeter do zapisywania wyników dyskusji grupowych albo burzy mózgów.
Podczas lekcji na temat „Budowania zespołów” uczniowie stworzyli wspólnie wirtualną chmurę wyrazową na temat cech dobrego zespołu.