Biblioteka Szkolna Zdalnie
„Gdy ktoś się zaczyta, to albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym co mu dolega, albo się ubawi, albo zaśnie – w każdym przypadku skorzysta” - Henryk Sienkiewicz
ZACHĘCAMY DO CZYTANIA W DOMU!"
Biblioteka szkolna zachęca uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 do spotkania z książką.
Kto zdążył wypożyczyć książki z biblioteki szkolnej (zrobiło to wielu czytelników) to ma zapewnioną lekturę. Wszystkim tym, którzy przeczytali już swoje książki i tym, którzy nie mają co czytać, proponujemy poniższe portale internetowe, gdzie każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie:
ciekawego dla siebie:
lektury.gov.pl Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
wolnelektury.pl Aplikacja Wolne Lektury, to biblioteka internetowa, która publikuje utwory należące do klasyki literatury oraz literaturę współczesną i udostępnia je za darmo wszystkim zainteresowanym. Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.
audio-bajki.pl Bajki i opowiadania dla dzieci do słuchania za darmo. Darmowe audio - bajki mp3 dla małych i starszych dzieci.
Tutaj zawsze znajdziesz coś ciekawego, nowego i oczywiście za darmo.
polona.pl Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. To jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie. Biblioteka Narodowa, administrator POLONY, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane za pomocą najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość. W POLONIE można znaleźć najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, np. Kronikę Anonima zwanego Gallem, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina czy rysunki Norwida i Witkacego. Są tu obiekty reprezentujące cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne: pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.
Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.
Ciekawa jest też inicjatywa Empiku: www.empik.com/czas-w-domu
Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.
Jak skorzystać z promocji?
1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
4. Aktywuj usługę Empik Premium.
5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.
Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.
chmuraczytania.pl Bezpłatny dostęp do książek na portalu Chmura Czytania, daje książki autorów mówiących rzeczy ważne – warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych Czytelników. Chmura Czytania to także wolność czytania. Mobilne media – laptopy, tablety, e-czytniki, smartfony czy odtwarzacze mp3 – niosą książkę za czytelnikiem jak dobra, mądra chmura.
polska-poezja.pl Audioteka, obecnie w serwisie znajduje się ponad 270 wierszy (w formie recytacji z tekstem) najbardziej znanych poetów wszystkich okresów historycznych, od średniowiecza do współczesności. Są to m. in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, ale także Wisława Szymborska, Tadeusz Różewicz i Czesław Miłosz. Polska poezja na naszej stronie i w serwisie Youtube czytana przez najlepszych polskich aktorów.
Dla najmłodszych uczniów:
⦁ Biblioteka szkolna poleca publikację, która pomoże wytłumaczyć młodszym dzieciom obecną sytuację.
Poznajmy się z koronawirusem bez strachu! Fundacja „Polki Mogą Wszystko” opublikowała w tym celu książeczkę dostępną na stronie: https://fpmw.pl/wp-conte…/uploads/Koronawirus-ksiazeczka.pdf
⦁ Jak bawić się z koronawirusem w chowanego?
Znacie zasady? Nie? To posłuchajcie "Wirusobajki"!
„Wirusobajka" - czyli historia o tym, jak bawić się chowanego z koronawirusem!
⦁ „Bajka o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie” napisana przez psycholożkę, Dorotę Bródkę. Dostępna jako ebook w formacie PDF i w formie audiobooka.
Uczniowie klas starszych:
Mam nadzieję, że zostaliście w domach, życzę miłych chwil z książką, polecam też biblioteki cyfrowe, archiwa i wirtualne muzea – to miejsca, które są dostępne przez całą dobę! Tak samo z bazami danych czy bezpłatnymi prenumeratami czasopism.
Może zainspiruje was historia Isaaca Newtona:
„W 1665 roku z powodu epidemii dżumy zamknięto Cambridge i odesłano studentów do domów.
23-letni Isaac Newton wrócił na farmę swojej matki i w czasie wolnym wynalazł rachunek różniczkowy.”
Życzę Wam wielu odkryć i właściwych wyborów. Dbajcie o siebie!
Do zobaczenia w szkole!
Nauczyciel – bibliotekarz Marlena Świątek
(Kontakt dla uczniów i rodziców przez e-dziennik, e-mail: marlena-s51@wp.p
Dyżur od poniedziałku do piątku od 11:00 do 13.00)