Robotyka 1a. Level: Ozoboty

Uczniowie z klasy 1a rozpoczęli wraz z wrześniem swą przygodę z robotyką. W pierwszym etapie zajęć ćwiczyli umiejętność rozpoznawania kodów, tworzenia tras dla Ozobotów z wzrastającym stopniem trudności i warunkami. Wszyscy pięknie kodowali, rozwiązywali kolejne zadania z zaangażowaniem i pomysłowością.

Każdy z uczestników zajęć (na razie w sferze pomysłów) „prototypował” również swojego robota, który przydałby się w naszej codziennej rzeczywistości. Przeważały roboty wielofunkcyjne łączące w sobie np. pomoc w wchodzeniu po schodach, noszenie zakupów, w nauce, farbowanie włosów , sprzątanie, pomoc mamie i tacie itp.

Następnie po etapie kodowania tras dla ozobotów na papierze dzieci zmierzyły się już z programowaniem blokowym.

Za pomocą bloków komend stworzyły proste programy dla swojego „bota”. Po odczytaniu kodu sekwencyjnego z monitora nasz robot wykonywał wgrany mu program nie potrzebując zakodowanej trasy.

Barbara Szurpita