PATRONI SZKOŁY

Franciszek Żwirko (ur. 16 września 1895, zm. 11 września 1932) - wybitny polski pilot wojskowy i sportowy. Urodził się 16 września 1895 w Święcianach w województwie wileńskim.

Podczas I wojny światowej wstąpił do armii rosyjskiej. Po ukończeniu szkoły oficerskiej w Irkucku, służył w piechocie walcząc z Niemcami. We wrześniu 1921 przedostał się przez granicę do Polski i zgłosił do służby w polskim lotnictwie.

W listopadzie 1923 ukończył Szkołę Pilotów w Bydgoszczy, a następnie w 1924 Wyższą Szkołę Pilotów w Grudziądzu, po czym służył jako pilot w 18. eskadrze myśliwskiej 1. pułku, w stopniu porucznika pilota. Zaczął też brać aktywny udział w sporcie lotniczym, odznaczając się jako świetny i opanowany pilot. W 1926 jako jeden z pierwszych zainicjował loty nocne w polskim lotnictwie wojskowym, dokonując nocnego rajdu nad Polską.

Objęcie funkcji oficera łącznikowego przy Aeroklubie Akademickim, tworzonym przez młodych konstruktorów-zapaleńców, spowodowało wzrost aktywności Żwirki w sporcie lotniczym. Szczególnie zaprzyjaźnił się z młodym inżynierem Stanisławem Wigurą, jednym z konstruktorów zespołu RWD, który z nim od tej pory najczęściej latał w załodze jako mechanik.

 

Stanisław Wigura (ur. 9 kwietnia 1901, zm. 11 września 1932), polski konstruktor lotniczy i lotnik, współzałożyciel zespołu konstrukcyjnego RWD, wykładowca Politechniki Warszawskiej. Wraz z pilotem Franciszkiem Żwirką zwyciężył w międzynarodowych zawodach lotniczych Challenge 1932.

Urodził się w Warszawie 9 kwietnia 1901. W młodości interesował się techniką i lotnictwem. W 1920, podczas wojny polsko-radzieckiej, służył ochotniczo w 8. pułku artylerii polowej. Po wojnie, powrócił do nauki w gimnazjum, które ukończył w 1921 i rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej. Był jednym z założycieli Sekcji Lotniczej Koła Mechaników Studentów Politechniki Warszawskiej. W 1926 Wigura i Rogalski opracowali swój pierwszy samolot WR-1 (nazwa pochodziła od ich inicjałów), zbudowany w 1927 r.

Między 9 sierpnia a 6 września 1929 dokonali oni lotu okrężnego wokół Europy, na trasie Warszawa-Frankfurt-Paryż-Barcelona-Marsylia-Mediolan-Warszawa, długości prawie 5000 km, na pierwszym egzemplarzu RWD-2. 6 października, na RWD-2 zwyciężyli w I Locie Południowo-Zachodniej Polski.

W 1932 roku powstał nowoczesny samolot sportowy RWD-6, przeznaczony na zawody samolotów turystycznych Challenge 1932. Wytypowany do wzięcia udziału w Challenge'u Żwirko, wybrał Wigurę jako swojego mechanika. W zawodach rozegranych w dniach 20-28 sierpnia 1932, załoga Żwirko i Wigura, na RWD-6, zajęła pierwsze miejsce, wygrywając z uważanymi za faworytów załogami niemieckimi oraz reprezentacjami z pozostałych krajów i przynosząc wielki sukces polskiemu lotnictwu, będący wspólnym osiągnięciem pilota i konstruktora.

11 września 1932, lecąc na mityng lotniczy do Pragi, Franciszek Żwirko wraz ze Stanisławem Wigurą zginęli w katastrofie w lesie pod Cierlickiem Górnym koło Cieszyna, na terenie Czech na skutek oderwania się skrzydła samolotu RWD-6 .Obaj zostali pochowani w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

                                                                 Pilot
                                                                 intermezzo smutne

                                                   czy to anioł zlatuje na ziemię
                                                   z ramionami jak w uścisku
                                                   a zleciawszy wśród trawy drzemie
                                                   na szerokim wichrowym lotnisku

                                                  czy to chmura zapłonęła w górze
                                                  czemu rosa na trawach czerwona
                                                  anioł zleciał na płonącej chmurze
                                                  otwierając szeroko ramiona

                                                                 Maria Pawlikowska-Jasnorzewska